Számos szempontot figyelembe kell venni ahhoz, hogy meghozzuk a döntést: milyen fából készüljön a tervezett szerkezet? Mindenki arra törekszik, hogy olyan megoldást találjon, ami amellett, hogy a műszaki igényeket kielégíti, esztétikus és még gazdaságos is. A faanyag tulajdonságai persze javíthatók, ugyanakkor a legkiválóbb felületkezeléssel sem pótolható a megfelelő alapanyag-választás.
A használható fafajták körét befolyásolja, hogy az időjárás viszontagságaitól védett, vagy a természetnek kitett környezetben kap helyet majd az elkészült szerkezet.
Beltér
Fűtött, száraz helyiségben a fafajok szinte teljes spektruma használható, természetesen csak előkészített, kiszárított formában. Ezen körülmények között a farontó rovarok és a gombák megjelenésére minimális az esély. Mindemellett a relatíve egyenletes páratartalom miatt a zsugorodással és dagadással sem kell számolni.
De nézzünk is beltérre néhány népszerű fafajtát!
A tölgynek a belsőépítészetben van igazán kiemelt szerepe. Különlegesen szép rajzolata sosem megy ki a divatból.
A kőris a belsőépítészet mellett a parketta-, valamint a bútorgyártás kedvelt alapanyaga. Jellegzetes rajzolatú, de világosabb színű, mint a tölgy. Rendkívül jó mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, azonban kültéren kevésbé tartós.
A bükk a furnérgyártás kiemelt alapanyaga, de a bútorkészítésben is szerepet kap. Kifejezetten tartós parketta készíthető belőle.
Kültér
Jelentős különbség van az egyes fajok tartóssága között, így kültérre csak jóval kevesebb faanyag ajánlható. Jellemzően a nagyobb sűrűségű anyagok a tartósabbak, a közepes sűrűségű lombos fafajták pedig a legkevésbé időtállók.
A legelterjedtebb fafajok közül, lássuk, melyik állja meg a helyét kültéren is!
Szilárd, kemény fájának köszönhetően az akác az időjárási viszontagságoknak kitéve is tartós. Többek között ideális kerítésnek.
A lucfenyő könnyen felületkezelhető, védelemmel ellátva alkalmas lehet a kültéri felhasználásra. Nyílászárók és falburkolatok alapanyagaként tökéletesen megállja a helyét.
A fafajta, amelyik szinte mindenhol bevethető, az a karakteres rajzolatú vörösfenyő. Népszerű a teraszburkolatok között.
Szerkezeti célra leginkább a fenyő javasolt!
Az épület- vagy tetőszerkezet-gyártásra leginkább a fenyő felel meg, főként méretének, könnyű megmunkálhatóságának és mechanikai szilárdságának köszönhetően. Szerkezeti célokra hazánkban elsősorban a luc- és az erdeifenyő használatos.
Döntsön mindig a megfelelő fafajta mellett, hogy a kész szerkezetben ne kelljen csalódnia!